Reggel. Kávé, cigi, internet. Napi sajtó. Feedelek. "Hmmm.... BSA". No erre katt! Homárcikk. Kommentek. LOL. Majd vissza a Lifehackerre. Újabb cigi meg egy kis elmélkedés... A BSA-s srácok 5 év múlva éhen halnak?
Először is, még mielőtt valami deresebb hajú infomán az orromra koppintana vagy rám szabadítaná a plágiumhivatalt, az idézet az egykoron volt szép emlékű Új Alaplap egykori viccesebb kedvű mellékletében jelent meg. A melléklet IT lexikonában még a BSA definíciója is megtalálható volt: "Bilincsért Sorban Állók klubja..."
Akik nem szeretnek homárkodni azoknak röviden: Kis cég levelet kap a BSA-tól. Küldj szoftvernyilvántartást, vagy rád szabadul az APEH. Véleményezni nem fogom, azt megteszik, tették odaát. Inkább a Zoho vs. Google –n elmélkedek. Mit csinálnak majd a BSA-s srácok, ha majd a kis cégek a számítógépet csak az internet elérésére fogják használni?
· a web elérésére elég egy Linux Firefox kombó, és nem is kell alá olyan vas, mint az MS cuccokhoz. Így már nyer a vállalkozás a hardverbeszerzésen is, illetve a szoftverlicenceket se kell fizetni. No jó, ha valami komolyabb webalkalmazást akarunk igénybe venni, akkor utalhatjuk azt a pár dollárt, de mégse annyit, mint amit mondjuk évente kell(ene) kicsengetni az Ms Ofiszért.
· bár az asztali alkalmazások jelenleg még többet képesek nyújtani, mint webes társaik, de egy induló vagy már működő kis- és/vagy középvállalkozásnál - tapasztalatom szerint - csak bizonyos szoftvercsomagokat használnak. Amire pedig általában használják őket, arra tökéletesen megfelelnek a webesek. Ha meg hiányzik belőlük valami, arra előbb vagy utóbb megjelennek a webszolgáltatások.
· próbája meg elvinni az APEH a weben tárolt üzleti adatokat „ellenőrzés” céljára. Vagy lefoglalni… Szerintem mind a Google mind a Zoho körberöhögi. Vagy míg a teljes jogi procedúrát lesakkozzák, addigra esetleg elköltözik az adatbázis egy másik szolgáltatóhoz, az eredeti adatbázisban meg megmaradnak a tiszta adatok.
· a weben tárolt adatokkal – megfelelő API esetén – egyszerűbbnek tűnik a felkészülés a web 3.0-ra, amit ráadásul lehet, hogy a szolgáltató meg is csinál helyettünk, így azzal se nekünk kell vacakolni.
· most persze jöhet az ellenérv, hogy üzleti információkat nem jó házon kívül tárolni, de kérdezem én, egy vállalkozás tud-e annyit ráfordítani az adatvédelemre – ha egyáltalán költenek rá – mint teszem azt a Google. Vagy kinek éri meg jobban, hogy vigyázzon rájuk. A kisvállalati pc-t már látott Szomszédjózsi rendszergazdának, akit max. kirúgnak, ha megtörik a rendszert, vagy a Google-nak, aki egy ilyen eset után több ezer felhasználót veszít.