Web 1... 2... 3... Hovatovább web?

Szép lassan címkézzük már a webet is. Még alig tagasztottuk fel a www-re a 2.0-át. és az enyv még kicsit nedves - hol lejön a címke hol nem - de már itt is a következő generáció(?).... De mire is jó, meg mi is ez a valami? Meg jó egyáltalán? Illetve hogy is lesz, meg mikorra is lesz belőle valami...

Szerzők

Naptár

március 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Linkblog

Friss topikok

A web 3.0 rétegei V. - RDFS

2008.03.03. 09:27 | Neonomád | Szólj hozzá!

Először talán folytassuk a szemantikus web rétegeivel....

Az RDFS ( Resource Description Framework Vocabulary Description Language, erőforrás leíró keretrendszert leíró nyelv) vagy más néven RDF séma, mellyel az RDF által XML metaadatokkal is definiált erőforrások csoportosíthatóak. Ezen csoportokból építhető fel az RDF szókincse, amivel érthetővé tesszük a gép számára az állítások jelentését.

Az RDFS segítségével az erőforrásokból csoportokat képezhetők oly módon, hogy az erőforrások tulajdonságához rendeli hozzá a csoportot, ezáltal egy rugalmas bővíthető, alulról építkező gráf-fa jön létre. A csoportképzés történhet tipizálással, vagyis kijelentésekkel, például: adott egyed egy csoport tagja, vagy alosztályképzéssel, ahol egy tulajdonságot egy másik tulajdonság részeként definiálnak.

Az RDF hármasokból összefésült gráfhalmazok jellemzésére szintén RDF-eket szoktak használni. Ebben az esetben a gráf tárgyiasításáról, reifikációjáról beszélünk. A reifikáció lényege, hogy megfelelő címkézés segítségével az egyes kijelentések állításait átminősíti az RDF alanyává, vagy tárgyává, ezáltal állítás tehető az állításról. Az ilyen állításokat származási információnak is nevezik.

Az RDFS segítségével az RDF állításokat csoportokba, osztályokba rendezhetjük. Azaz megadható vele egy osztályhalmaz, az osztályok között fennálló kapcsolat, és tulajdonságokat rendelhetünk hozzá, melyek származtathatók a már meglévő tulajdonságokból, vagy hozzárendeléssel új tulajdonságokat adhatunk meg.

Az RDF és az RDFS kifejezése, amint láttuk, gráfokban történik, de „gépi nyelvre” történő lefordításához az XML nyelvet használják, melyet ebben az esetben RDF/XML-nek hívnak. Ezáltal az RDF felépítése megfelel az XML jólformázottsági követelményrendszerének, ami bizonyos fokú rugalmatlanságot eredményez, de az RDF szerkezetéből fakadóan egyszerűsíti is a kódot. Ezzel lehetőséget biztosít az egymásba ágyazott tulajdonságok egyszerűsített kifejezésére is, gyorsítva vele az adatfeldolgozás időtartamát, csökkentve a szükséges gépidőt és sávszélesség igényt.

Az RDF által képviselt adathalmazok üzleti alkalmazására már több különböző megoldás is született. Például Oracle 10g. verziója tudja kezelni és tárolni a gráfokat. Lekérdezése a SPARQL nyelvvel valósul meg, mely az RDF hivatalos lekérdező nyelve. Működésének módja, hogy a lekérdezésben szereplő állításhoz vagy állításokhoz hozzápárosítja az adatbázisban fellelhető erőforrásokat, majd az így nyert hármasokat ellenőrzi, hogy elemei-e a gráfnak.

Címkék: xml oracle rdf rdfs sparql

A bejegyzés trackback címe:

https://web3.blog.hu/api/trackback/id/tr98361447

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása